Winners' Library

Welcome to the John Ruffatto Business Startup Challenge Winners' Library! 

Below are the top 4 winners for the years 2004 through 2016. For further inspiration, current businesses include links to their respective websites or social media pages.

Year 1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
2016 Zachary Falen - Bloom Content Shae Stein & Seth Carlstrom - Second Nature                 Marguerite Thordarson & George Gaines - Chilton Skis Matthew Gillespie, Alexis Schreder, & Colton Carter - Birds of a Feather Co.
2015 Chad Miller - Purus Leo Esteves - Doces Brasil Kyle Pucko - GeoFli Stephen Jenkins - United Methanol
2014 Matthew Gangloff, Kyle Marshall, Andrew Burrington - New Leaf Environmental Weisha Song & Pei Pei- Nexus Consulting Cliff Stolk & Claude Sammoury - PriceRight Jason Newton - Ati Security
2013 Joseph McMahon - Magnet Carlos Rivero - Feastro Alex Crosby & Tim Reusch - Babylon Produce Greg McDonnell, Jake Dunn, Heather Davidson, Kyle Marshall & Joseph Wienke - WeHaula
High Growth 1st Place High Growth 2nd Place High Growth 3rd Place Lifestyle 1st Place   Lifestyle 2nd Place  
2012 Charles Bateman - Never Miss Jacob Pelczar & Jonathon Marchi - Kinetic Tech LLC

Ben Sokoloski, Brint Wahlberg & Suzanna Simmons - Fresh Finds Market & Deli (Market on Front)

Zack Boughton & Annie Roberts - Montana Wild Paul Stock - Next Level Athletics
2011 Emese Vitalis & John Beltrone - CreativiTea Robert Reum - BackdropDepot.com Zoey McRae & Curtis Wallette - Dance of the Sun Tom Snyder - Bahia Brazilian Cuisine (Five on Black) Eric Midtyling, Travis Linneman, & Colter Cumin - Good Times
2010 Scott Lester & Amy Xue - Moose's Organics Hojamurod Hojaev & Saltanat Valiyeva - Global Opportunity, LLP

Ray Castro & Steven Small - Sweet Grass Associates

Michelle Schutten - ShellyCakes Sarah Jean Goll, Amanda Haley, Heather Ireland & Summer Michaelson - Deaf-inite Resources, LLC
2009 Sarah Fitzgerald & Schuyler Mann - Openlink Daniel Lande, Blake McWilliams & Jacob Marchi - Ninja Software R. Scott Gray - EDEN Systems Tina Engel, Jennifer Hess, Kayluh Menager & Virginia Tynen - Simple Space Solutions, LLC Kristen Mansch - Ever After Elegance
2008 Moneesha Johnson & Matthew Bagley - Dirigente Karli Vold, Aaron Blatt, John Ortstadt & John Klaboe - The Green House Haley Clark & Hannah Reno - E and E Enterprise Kate Meinig, Morgan Halvorson & Ariane Osorio - Verde Foods Erin Hamilton, Briana Gilbertson & Sabrina Bakich - Property Resources
2007 Joseph Adams, Jason Glidden & David Jurenka - HomeTown Pharmacy David Greenshields & Sarah Greenshields - Genre & Mode Minot Maser - Rtribes.com: Real Community, Real Buying Power Jennifer Prigge & Leo Prigge - The Uptown Market Katie Black, Sabrina Burton & Cat Claro - Ataraxy Consulting
1st Place 2nd Place 3rd Place 4th Place
2006 Cameron Deatsch, Cristine Folz & David Owenby - Thin Air Technologies Chris Corbin & Christin Foley - White River Brewery (1st Place Tie) Kalen Caughey - Guarana Energia, LLC Fritz Daily & Jason Ludeman - Action Grain Marketing, Inc.
2005 Erika Nottingham & Nels Pearson - Great Northern Auto Finance Rory Minjares - MazDog Archery Jesse Lohse, Michael Barnes & Jon Boschee - Summit Manufacturing Jim Guy, Deanna South, Douglas Schrock & Rita C. Brown - BreakFAST Cookie: Balancing Health and Life
High Growth 1st Place High Growth 2nd Place Lifestyle 1st Place Lifestyle 2nd Place
2004 Kelly Gatzemeier, Adrienne Mayer & Benjamin Mayer - Custom Rides and Racing Joe Hettinger, Jesse Lakes, Cory Miller & Tim Ondrak - Big Sky Venture Fund Melissa Schmitt - Wood Fusion Studio Adam De Yong & Averiel Wolff - Enviro-Glass Solutions